Souvislosti 1/2006

První letošní číslo revue Souvislosti (1/2006) a úvodní rubriku KONTEXT otevírá studie Petra Fantyse Technologie psaní a literatura v (literárních) teoriích. Nad jednou básní Josifa Brodského Pokoj a motýl se zamýšlí Petr Borkovec. Antologie Co je to fotografie? inspirovala Jaromíra F. Typlta k rozsáhlejší foto-reflexi a eseji Fotografie vší silou vyprošťovaná. Autor nového grafického návrhu obálky Souvislostí Michael Čtveráček uzavírá rubriku svým fotografickým cyklem Yhteydet/Souvislosti.
Velký rozhovor o novinařině, chůzi krajinou, mrtvých tělech, G8 a vyřízené Americe poskytl Souvislostem britský spisovatel Jim Crace.
Ukázka z Craceovy prózy Ďáblova spíž (přel. Petr Onufer) otvírá rubriku LITERATURA. Následuje několika kapitol z knihy německé prozaičky Sandry Hoffmannové vyplavat se z blondýna (přel. Kateřina Kolářová) a rozhovor s autorkou ( Na buch&bühne je to vždycky „nějak dobrý“ ). Věra Nosková vybrala pro Souvislosti ukázku ze závěrečného dílu ( Víme svý ) trilogie, kterou vloni zahájila románem Bereme, co je. Nové básně otiskují v Souvislostech Karel Šiktanc, Hana Fousková, Petr Halmay a Daniel Soukup.
Rubrika téma je věnována nositeli Nobelovy ceny za literaturu za rok 2000 Gao Xingjianovi, čínskému spisovateli žijícímu dlouhodobě ve Francii. Ukázku z jeho nejslavnějšího románu Hora duše , povídku Prut pro mého dědečka a přednášku při převzetí Nobelovy ceny přeložil Denis Molčanov. Gaovy texty jsou doprovázeny reprodukcemi jeho kaligrafií.
Další tematická rubrika Blok představuje v česko-ruském zrcadlovém vydání osm básníků ruského minimalismu (N. Glazkov, J. Satunovskij, V. Někrasov, L. Vinogradov, O. Grigorjev, A. Makarov-Krotkov, I. Achmetěv, G. Lukomnikov). V úvodní studii Podoby a nepodoby ruského minimalismu píše Alena Machoninová mimo jiné o tom, že se minimalismus „r ozlil celým uplynulým stoletím, stále zaplavuje nová území, a spojil tak autory nejrůznějších generací, škol a poetik“.
Druhý BLOK textů připravil Miloš Doležal z pozůstalosti předčasně zesnulého literárního kritika Jana Franze, od jehož smrti uplyne tento čtvrtek 6. dubna šedesát let. Vedle vzpomínek, nekrologů a básní Franzovi dedikovaných jsou zde publikovány i dopisy Bohuslava Reynka, Jana Čepa a Jana Zahradníčka.
Rubrika Pod čarou obsahuje úvahu Marty Ljubkové o Portálu české literatury czlit.cz ( Kolportál české literatury ), recenzi Martina Pokorného na Texty o literatuře Miloslava Žiliny, Jiřího Zizlera na Listy o druhých a o sobě J. L. Fischera a Adély Gemrothové na první svazek spisů Ladislava Klímy Mea. Petr Boháč píše v textu Nad bezradností současné poezie o nových básnických sbírkách Vojtěcha Kučery A hudba a Jiřího Kotena Aby dům, Marta Ljubková srovnává v recenzi nazvané Baroko a baroko nové prózy Jiřího Hájíčka Selský baroko a Miloše Urbana Santiniho jazyk. Martin Bedřich recenzuje barokní kazatelskou antologii Miloše Sládka Svět je podvodný verbíř, Jan M. Heller Canettiho Hlasy Marrákeše a Svědomí slov, Jan Linka Dějiny antropologie Václava Soukupa. Dále rubrika obsahuje několikero glos: pessoovskou Vlasty Dufkové ( Zmrtvýchvstání heteronymů ), překladatelskou Aleny Dvořákové ( Maurice odkud přeložený? ) a devatenácté pokračování Glos historických Martina Nodla. Číslo uzavírá osmnáctý, skandinávský Zápisník Martina C. Putny.
Více informací a vybrané texty na www.souvislosti.cz
Příští číslo 2/2006 vyjde v červnu. Souvislosti 1/2006 vyšly 3. 4. 2006.
Cena: 139 Kč