Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Konference EU
Creative Cities
Future City Jobs
Symposium Ostrava
Future City Game
Koncepce umění
Domů ArtsInfoVizuální umění a nová media
TechSoup

Cool School - čerstvý grafický design ze Švýcarska a Holandska

Obrázek k článku Cool School - čerstvý grafický design ze Švýcarska a Holandska

Vernisáž výstavy současného grafického designu ze Švýcarska a Holandska "Cool School", se koná v úterý 5. dubna 2005 v 18 hodin v galerii Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze (nám. Jana Palacha 80, Praha 1). Po zahájení následuje v učebně č. 115 v 1. patře VŠUP premiéra filmu "The Sirens of Venice", kterou uvede přednáška Paula Ellimana. Další série přednášek Julie Born, Paula Ellimana a Karla Martense proběhne ve středu 6. dubna 2005 od 18 hodin přímo v expozici výstavy.

Cool School

Cool School: Čerstvý grafický design ze Švýcarska a Holandska

Od 6. – 28. dubna 2005 se v galerii VŠUP v Praze (nám. Jana Palacha 80, Praha 1) koná výstava současného švýcarského a holandského grafického designu Cool School. Kurátory výstavy jsou Adam Macháček a Radim Peško.

Projekt Cool School vznikl spoluprací dvou absolventů ateliéru grafického designu na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze, kteří část svého studia strávili na školách ve Švýcarsku a Holandsku.
Nyní se na VŠUP vrací s výstavou a přednáškami představující designéry a prostředí, které během studií v těchto zemích poznali.

Adam Macháček (1980) studoval na ECAL (Ecole Cantonale d‘ art Lausanne) a sestavil výběr projektů dvaceti švýcarských designérů. Tito autoři, nedávno ještě studenti uměleckých škol, založili svá vlastní grafická studia, nakladatelství, časopisy, písmolijny, módní značky. Na výstavě jsou zastoupeny jak autorské a experimentální projekty, tak komerční zakázky, které jsou těmi experimentálními v důsledku ovlivněny. V tomto smyslu by se část práce v některých studiích dala přirovnat k práci ve „výzkumných laboratořích“, odkud čas od času vyjde projekt použitelný v reálném světě. Úspěch představovaných komerčních projektů je odrazem otevřenosti, určité osvícenosti a důvěry zadavatele v profesionalitu grafických designérů. Vedle řady plakátů, knih, časopisů, písem a počítačových aplikací výstava také přibližuje systém soutěží a podpory mladých designérů ve Švýcarsku (švýcarská cena za design, nejkrásnější knihy roku).
Zastoupení autoři: +41, //DIY, Julia Born, Büro Destruct, François Chalet, Elektrosmog, Flag, Benjamin Güdel, Happypets, Koerner Union, Aude Lehmann, Jürg Lehni, Urs Lehni, Lineto, Norm, Optimo, Silex, Alex Trüb, Cornel Windlin, Martin Woodtli.

Radim Peško (1976) je čerstvým absolventem dvouletého postgraduálního studia na Werkplaats Typografie (Dílnatypografie) v Arnhemu v Holandsku. Školu vedou holandští designéři Karel Martensa Armand Mevis. WT je malá jednotka s maximálním počtem deseti posluchačů, kteří v ‘dílně’ pracují ať už na autorských projektech, nebo skutečných realizacích pod vedením svých či hostujících učitelů. WT je ale také místem setkávání a dialogu, přednášek a prezentací designérů v evropském kontextu (mj. Irma Boom, Experimental Jetset, Jop van Bennekom, Cornel Windlin či Paul Elliman). Werkplaats Typografie se na výstavě, mimo jiné, představuje projekcí filmu “TheSirensof Venice” (Sirény benátské). WT byl spolu se třemi dalšími školami pozván k účasti na projektu VVV3 konaného v Benátkach. Cílem tohoto projektu bylo vytvořit nový orientační systém pro město Benátky. Designéři WT se posléze rozhodli ponechat město vizuálně nezměněno a namísto čistě grafického řešení navrhnout audio-orientační informační síť, nazvanou Salvatore. Film je pak jakousi sci-fi’půlhodiny v budoucnosti’, zkoumá vztah mezi duchem místa, času, historie a moderních technologií a obsahuje podněty k využití (elektronických) hlasů a zvuků jako legitimní součásti výrazových prostředků audio-vizuální komunikace. Film vznikl pod vedením anglického designéra a publicisty Paula Ellimana a na výstavě zastupuje ten proud grafického designu,který více než formy využívá obsahu a myšlenek.

Součástí výstavy Cool School je knihovna čítající na padesát knih a časopisů, kterými si návštěvník může listovat. K výstavě je připraven doprovodný katalog.

Vernisáž výstavy Cool School proběhne v úterý 5. dubna 2005 v 18 hodin v galerii VŠUP, následovat bude přednáška Karla Martense a promítání filmu „The Sirens of Venice“ s přednáškou Paula Ellimana v učebně č. 115 (1. patro).
Přednáška grafičky Julie Born proběhne ve středu 6. dubna od 18 hodin přímo v expozici výstavy.

Julia Born (1975, Švýcarsko)
Působí jako nezávislá grafická designérka v Amsterdamu. Pracuje převážně pro kulturní sektor (Stedelijk Museum Amsterdam, Švýcarský federální úřad pro kulturu, Muzeum Boijmans van Beuningen v Rotterdamu). Učí na ECAL (école cantonale d´art de Lausanne) a Gerrit Rietveld akademii v Amsterdamu. Od roku 2003 je členkou poroty soutěže „Nejkrásnější švýcarské knihy“. Její přednáška se zaměří na švýcarské knihy.

Paul Elliman (1961, Velká Británie)
Anglický designér a publicista, jehož práce a články spojuje zájem o vztahy mezi designem a technologiemi. Jeho práce zahrnuje projekty pro: Xerox Corporation, American Institute of Graphic Design, The Royal Shakespeare Company, Verso New Left Books, British Film Institute a další. Jeho články byly publikovány v časopisech Eye, Dot Dot Dot. Japonský časopis Idea otiskuje pravidelně jeho eseje pod názvem „Invisible Language“. Přednášel na Central Saint Martins v Londýně, Royal Institute of Technology v Melbourne a Jan Van Eyck Academy v Maastrichtu. V současné době učí na Yale University a je konzultantem na Werkplaats Typografie v Arnhemu v Holandsku.
Paul Elliman bude prezentovat film The Sirens of Venice s přednáškou spojující témata designu, technologie a hlasu.

Karel Martens (1939, Holandsko)
Od roku 1961 pracuje jako nezávislý grafický designér. Spolupracuje s významnými nakladatelstvími jakými jsou Sun, Nai, dále muzei, umělci a architekty. Vedle zakázek se věnuje také vlastní tvorbě, vytváření autorských tisků. Jeho práceje pravidelně publikována v časopisech a knihách a byly o ní vydány dvě knihy: Karel Martens: printed matter (1996) a Counterprint (2004). V roce 1997 založil Werkplaats Typografie v Arnhemu a ve stejném roce se stal hostujícím profesorem na Yale University ve Spojených státech amerických. Jeho přednáška bude prezentací vlastní grafické práce a přístupu k ní.

Výstava Cool School se koná za podpory švýcarské kulturní nadace Pro Helvetia a pod záštitou Velvyslanectví Švýcarské konfederace a Velvyslanectví Nizozemského království. Partnery výstavy jsou Die Gestalten Verlag, JRP Ringier, Ringier Print, Konsepti, Maximac Group, Moravská galerie v Brně a Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze.

Galerie VŠUP je otevřena denně mimo neděli, 10-18 hodin.
Vstup volný.

www.vsup.cz

(01.04.2005)
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.