Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Game
Konference EU
Symposium Ostrava
Koncepce umění
Future City Jobs
Creative Cities
Domů ArtsInfoVizuální umění a nová media
TechSoup

David Černý: hostina obrů na zastávce v Liberci je prostřena

Obrázek k článku David Černý: hostina obrů na zastávce v Liberci je prostřena

Masožravou rostlinu, liberecké párky i propíchnutou lidskou hlavu mohou od počátku července v centru města Liberce potkávat obyvatelé  a návštěvníci severočeské metropole. Zanechali je tam obři, kteří posnídali naproti zdejšímu Divadlu F. X. Šaldy a neuklidili po sobě stůl. Takové představy vyvolává nová autobusová zastávka U zdi, kterou pro Liberec navrhl známý český umělec David Černý a městu darovala společnost Spacium. Několikatunová bronzová  plastika začala sloužit cestujícím jako přístřešek a místo k rozjímání.

"Zastávka Davida Černého je nevšedním uměleckým počinem,  který stojí na pomezí sochařské, architektonické a užitné formy. Liberec svým vytříbeným citem pro umělecké ztvárnění veřejného  prostoru  se dostává do čela pelotonu českých měst a doufám, že Zastávka není poslední co do počtu kvalitních exteriérových artefaktů a že Liberec brzy obstojí v konkurenci měst evropských. Neobvyklá socha má šanci stát se populárním artefaktem, na který budou liberečtí hrdí", říká ředitelka Spacia Ivona Raimanová.

Zastávka s umělou zelenavou patinou je na pozadí dlouhé kamenné zdi zřetelně rozpoznatelná a poutá pozornost chodců. Ti pod její ochranou prožívají neobvyklé pocity, vždyť ještě před několika týdny zde byl pouze starý nezajímavý přístřešek, který nijak nevybočoval ze zažitých představ o autobusových zastávkách z doby před dvěma desítkami let.

Liberečtí si ale na nové plastiky ve svém městě zvykají již několik let. Společnost Spacium jim přímo před očima odhalila například šestimetrovou pyramidu nebo obří černou kouli. Ani projekt zastávky, ač dosud největší, není rozhodně poslední chystanou akcí Spacia."V příštím roce chystáme malou přehlídku současného českého sochařství, která oživí město přes léto a bude vzpomínkou na slavnou libereckou výstavu Socha a město 1969",  doplňuje ředitelku Ivonu Raimanovou  člen správní rady Spacia David Sekanina.

Generálním partnerem projektu je akciová společnost Metrostav, která je členem nadnárodní stavební skupiny DDM Goup a patří k největším a nejstabilnějším stavebním firmám v České republice. Se jménem Metrostavu je spojováno množství výjimečných staveb, které vyrostly v ČR i v zahraničí. Mnohé z těchto realizací přitom zaujaly odbornou i laickou veřejnost podmínkami, v nichž  je bylo nutno postavit, či zvolenými technologickými postupy. Zajímavé výtvarné projekty firma podporuje tradičně. Jedním z posledních je Neprašův recesistický pomník Jaroslava Haška v Praze na Žižkově, který bude slavnostně odhalen letos v říjnu.


Technické parametry zastávky:
Autor:    David Černý
Realizace projektu: Spacium, o. p. s., ve spolupráci se Statutárním městem Liberec
Umístění:  Autobusová zastávka U zdi, Sokolská ulice, Liberec
Rozměry:  5,85 x 5,15 x 3 m
Materiál:  bronz
Zvláštní poděkování:  Ministerstvo kultury ČR
Generální partner: Metrostav a.s.
Partneři:  Freemont, spol. s r.o.
Dopravní podnik města Liberce, a.s.
Výroba (model 1:1) a odlití: Otakar Příhoda Artmetal

Spacium, o. p. s.
Lidové sady 425/1
460 01  Liberec 1
tel: 482 317 547
mobil: 721 933 912
e-mail: info@spacium.cz
další info: www.spacium.cz

Činnost společnosti Spacium, o. p. s., se zaměřuje na obohacení, oživení a kultivaci veřejných městských prostranství prostřednictvím nejrůznějších uměleckých aktivit. Výsledkem by mělo být město žijící nejen lidmi, ale i zajímavými artefakty. Podle slov architekta Zdeňka Lukeše se tak Liberec má šanci stát novým centrem kvalitní exteriérové plastiky. Nedílnou součástí aktivit společnosti jsou různorodé vzdělávací a výtvarné programy pro děti, mládež a širokou veřejnost.


(11.07.2005) ZDROJ: Spacium, o.p.s.
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.