Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Game
Creative Cities
Future City Jobs
Koncepce umění
Konference EU
Symposium Ostrava
Domů ArtsInfoVizuální umění a nová media
TechSoup

ENTERmultimediale - mezinárodní festival umění a nových technologií

Velký laserový trojúhelník nad Prahou, který spojí televizní vysílač, památník na Vítkově a věž Staroměstské radnice, symbolicky vyznačí prostor, ve kterém se budou po dobu necelého týdne setkávat nové technologie s uměním. Mezinárodní festival umění a nových technologií ENTERmultimediale představí ve dnech 9.-12. května 2005 na 74 projektů (interaktivní instalace, performance, promítání, počítačové hry) umělců z 20ti zemí.

Festival umění a nových technologií

Národní památník Vítkov - Palác Akropolis - Francouzsky institut - Žižkovská televizní věž

Velký laserový trojúhelník nad Prahou, který spojí televizní vysílač, památník na Vítkově a věž Staroměstské radnice, symbolicky vyznačí prostor, ve kterém se budou po dobu necelého týdne setkávat nové technologie s uměním. V tomto magickém prostoru budou mizet hranice mezi strojovým a lidským. Taneční představení Virus v režii Pavla Smetany na původní hudbu Ivana Achera a Michala Nejtka například rozvijí motiv přenosu virů mezi lidmi a stroji. Návštěvníci uvidí, jak se pohyb dvou tanečníků přenáší ze scény do trojrozměrné virtuální reality, kde způsobuje nečekané procesy a události.

Hranice mezi skutečným a virtuálním se ještě radikálněji otřesou při premiérovém uvedení prvního hororu ve virtuální realitě. Interaktivní instalace Vert.ego slovenského umělce Ivora Diosi slibuje "film, který vidí své diváky a který si s nimi hraje jako kočka s myší. Dává jim moc navigovat virtuálním prostorem a zase si ji bere zpět, aby nakonec diváky opustil uprostřed hororových scén", komentuje neobvyklý zážitek kurátor Pavel Sedlák.

Uvolnění přijde až v interaktivním představení RGB 2.0, v němž se diváci pomocí speciálně upravených baterek sami zapojí do hudebního a vizuálního komponování. V Paláci Akropolis tento projekt uvede Ema Tomatucha alias Alessandro Capozzo a známí hudebníci Tomáš Dvořák (Floex) a Matouš Godík (Zka4t).

Futuristicky vyhlížející televizní vysílač poskytne přístřeší uměleckým projektům, které se hravě nebo kriticky vztahují k fenoménu počítačových her. "Umělecké, alternativní, protestní, modifikované a jinak upravené počítačové hry sledují různé aspekty prolínání skutečného a herního světa, vážnosti a zábavy, fádnosti a experimentu", vysvětluje kurátorka sekce Kdo si hraje, nezlobí! Denisa Kera. V počítačové hře Vladimira Todoroviće Game Music, která sklidila úspěch na letošním festivalu nových médií a umění v Berlíně, zní pod taktovkou joysticku namísto zvuků střílení nečekané melodie. Klasická střílečka se promění v novou kompoziční platformu také v další umělecké hře a.Shooter rakouské skupiny umělců a.Game. Hudební zážitky dále rozvine program Akropolis Multimediale, představující každý večer festivalu různé směry soudobé elektronické hudby.

Ve Francouzském institutu proběhnou četná promítání a mezinárodní konference, která se dotkne i tak zásadních oblastí, jakými jsou pro současné umění biotechnologie a genetika.

V rámci festivalu ENTERmultimediale 2 se představí 74 uměleckých projektů z 20 zemí. Festival probíhá v Praze ve dnech 9. - 12. května 2005 pod záštitou České komise pro UNESCO.

"Festival ukazuje šíři tvůrčích přístupů k novým technologiím v umění. Zatímco sousední země jako Německo a Rakousko podobnou přehlídku každoročně hostí, v Praze ani jinde v České republice nemá veřejnost možnost seznámit se současnými uměleckými experimenty, které vycházejí z použití počítačů, internetu a dalších technologických výdobytků současného světa", komentuje aktuální stav ředitel festivalu Jaroslav Raušer.

Hlavní organizátoři:
Centrum nezávislé kultury Paláce Akropolis
CIANT - Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie

(27.04.2005)
ProCulture

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.