Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Game
Symposium Ostrava
Koncepce umění
Konference EU
Creative Cities
Future City Jobs
Domů ArtsInfoVizuální umění a nová media
TechSoup

Galerie Home: SOUTHERN - výstava současného australského umění

Výstava se uskuteční v galerii Home (Truhlářská 8, Praha 1) 18. 2. - 18. 3. 2004 a představí se na ní 10 mladých umělců z města Melbourne.
Výstavu zahájí 17. 2. v 19 hodin velvyslanec Austrálie v České republice pan Patrick Lawless.

Kirsten Berg, Richard Butler-Bowden, Mira Gojak, Sean Meilak, Kristi Monfries, David Noonan, David Rosetky , Andrea Tu, Paul Sloan, Matt Valden

kurátorky výstavy: Kristi Monfries, Nicole Tomlinson
co-curator: Louis Armand, HOME

Vernisáž výstavy: 17.02.2004 v 19.00
Výstava potrvá od 18. 02. 2004 do 18. 03. 2004
Otevřeno: středa – neděle 13.00 – 20.00

Výstavu zahájí Velvyslanec Austrálie v České republice pan Patrick Lawless

SOUTHERN představí práce 10 mladých umělců z Melbourne, nejjižnějšího města pevninské Austrálie. Melbourne se v současné době pyšní nejsilnější a nejdynamičtější komunitou umělců v zemi, jejíž aktivity mají stále širší mezinárodní dosah. SOUTHERN prezentuje například Davida Rosetzkého, který se nedávno zúčastnil velmi úspěšné výstavy Show Up v Hamburger Bahnhof v Berlíně a Davida Noonana, jehož práce byly součástí španělského ARCA, a který vyhrál stáž PS1 v New Yorku.

V posledních letech hrají australští umělci na mezinárodní scéně stále větší roli. Dokladem toho jsou významné výstavy v Guggenheimu, Whitechapelu, ICA a MoMA.

Práce prezentované na výstavě SOUTHERN se zaměřují především na téma místa a identity. Odrážejí tak multikulturní a kosmopolitní zkušenost charakteristickou pro zemi, jež má kulturní kořeny především v Evropě. Od těchto kořenů je však oddělená ohromnou vzdáleností časovou, kulturní i geografickou. Výstava SOUTHERN kontrastuje s obvyklou představou Austrálie jako koloniální výspy Anglie, a ukazuje světově jedinečnou, australskou kulturní rozmanitost. Jako celek vytvářejí vystavené práce portrét místa a zkoumají specifické kulturní, geografické, personální a inter-personální znaky současného Melbourne, energického „hlavního města australské kultury“.

Místo konání, Praha, uvádí výstavu do zvláštního kontextu, ve kterém máme možnost nahlédnout synergie a rozpory, kulturní protichůdnost i synchronii dvou vzdálených a velmi odlišných měst. První je jedno z nejstarších hlavních měst ve středu Evropy a druhé, ležící na hranici Asie, je metropole a bývalé hlavní město Austrálie, založené až v roce 1835. O to více překvapí podobnosti. Výstava SOUTHERN se v době, kdy převládá žargon globální vesnice, snaží odbourat klišé a vytvořit nový a hodnotný dialog o představách „starých“ a „nových světů, „centra a periferie“, „odlišností“ a „přátelství“ a „multikulturalismu“.

Tvorbou internacionální povahy, kritizují umělci „oficiální“ diskursy národnosti a etnika. SOUTHERN odmítá pojetí současného umění jako služebníka státní propagandy a místo toho představuje „stav kreativity“, který v současném světě post-post modernismu funguje jako jediný „pas bez omezení platnosti“. Pokud je budoucnost umění taková, že omezenost nacionalismu a „oficiální kultury“ bude možno zdolávat pouze internacionalismem, pak je výstava SOUTHERN více než pouhá metafora takovéto budoucnosti.

Přílohy

(12.02.2004)
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.