Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Konference EU
Creative Cities
Future City Game
Symposium Ostrava
Koncepce umění
Future City Jobs
Domů ArtsInfoVizuální umění a nová media
TechSoup

Galerie kritiků: Vision - japonsko-česká výstava

Praha, 10. srpna - 12.září 2004
Japonští umělci své práce přivezli do Prahy v kufru a v ruce, což učiní pro Tokio i čeští umělci. Jsme přesvědčeni, že takto se také může zrodit dostatečně atraktivní a technicky kvalitní výstava, přesvědčivá svou invencí, ačkoli má téměř konsumpční a improvizační charakter „díla na místě“, říká kurátorka české části projektu Vlasta Čiháková - Noshiro.

Výstava současných japonských umělců v Galerii kritiků je první částí výměnného projektu s Japonskem, kde v říjnu a prosinci budou vystavovat čeští umělci.

Tisková zpráva pro výstavu „Vision“ – Praha/Tokio


Galerie kritiků, Palác Adria, Praha 10.8. – 12.9.2004

Vystavují – Kiyoshi Akiyama, Michiko Amali, Mamoru Ichikawa, Keiko Iida, Chie Morohoshi, Shinji Murakami, Isao Nakamura, Masaki Nakayama, Yoko Sato

 
kurátor – Takashi Hayami

Galerie Vision a Galerie Toki, Tokio, říjen a prosinec 2004

Vystavují – Milan Cais, Federico Diaz, Veronika Drahotová, Silvie Kupčová, Lukáš Rittstein, Barbora Šlapetová, Jitka Žabková


kurátorka – Vlasta Čiháková-Noshiro

S přípravou výstavy jsme začali asi tak před dvěma roky a rozhodli se projekt pojmenovat anglicky Vision, podle názvu tokijské galerie, kde se bude v Tokiu vystavovat. Japonský kurátor p.Hayami usoudil, že možnost zrodu umělecké vize spočívá jednoznačně v popření jejího dosavadního pojetí, formulovaného modernismem. Z mého hlediska jde zase o vizi zdokonalování způsobu myšlení o myšlení, vyjadřovaného vizuálním jazykem, což je defacto shodný přístup s japonskou stranou. Neříkáme tedy co je vize a jaký by měla mít obsah, ale jak si představujeme, že vize může vznikat, prostřednictvím umění. Vizuální jazyk vystavujících umělců nám dává určitou indikaci – tam, kde bychom v klasické rovině vystavovali malbu nebo sochu, dnešní jazyk „druhé gramotnosti“ umožňuje lehčí a transparentnější média prezentace, jako fotografie, digitální a počítačové tisky, xeroxové kopie, videa, projekce aj. Tato lehká média, v podstatě papír a nehmotný obraz, umožňují rovněž prostorovou a interakční instalaci. Japonští umělci své práce přivezli do Prahy v kufru a v ruce, což učiní pro Tokio i čeští umělci. Jsme přesvědčeni, že takto se také může zrodit dostatečně atraktivní a technicky kvalitní výstava, přesvědčivá svou invencí, ačkoli má téměř konsumpční a improvizační charakter „díla na místě“.

Společným jazykem výstavy a katalogu se stala angličtina, pro vytvoření přímé komunikace, umělců navzájem i s publikem. Organizační pozadí tvoří na japonské straně dvě vyšší odborné školy, navázané na university. Především je to Asagaya College of Art and Design, založená zhruba před 60 lety a navázaná na výtvarnou státní universitu Nippon Zokei Daigaku, dále nás zaštítila Nippon College of Decorative Art and Design, kterou jsem já měla tu čest v 70.letech v Tokiu spoluzakládat, a jež je navázaná na soukromou polytechnickou universitu Tokyo Koka Daigaku. Obě školy jsou veliké a významné svým experimentálním programem, zahrnují práci s počítačem a novými technologiemi. Mezi vystavujícími máme pedagogy obou škol a absolventy, chceme s nimi vytvořit stálou spolupráci, především přednáškovou a výstavní, i když čas jsme nalezli zatím jen o prázdninách. Tři z těchto japonských umělců už zde vystavovali jednak v roce 1981 v UPM muzeu v Praze na výstavě Japonské fotografie a před 5 lety v Mánesu na výstavě Motivace sakura, takže záměr stálé spolupráce naplňují, dokonce jsou přítomni v našich muzejních sbírkách. Pokud jde o českou výpravu do Tokia, bude pro naše mladé umělce první svého druhu, ale vděčíme za to jednak MKČR, dále škole Asagaya, jíž galerie Vision patří, a v neposlední řadě galeristce paní Toki, která se na nás přijela dokonce do Prahy podívat. Japonských umělců v Praze je celkem 9, s kurátorem 10, do Tokia se chystá 7 našich autorů, ale početní nepoměr je dán prostorovými možnostmi japonských galerií. V České republice zvažujeme jako stálou partnerskou stranu FaVU VUT v Brně pro její netradiční studijní program – proto jsou v českém výběru zahrnuté i dvě brněnské absolventky. Přejeme vám všem pěkný zážitek!

Vlasta Čiháková-Noshiro

 

Přílohy

Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.