Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Koncepce umění
Symposium Ostrava
Creative Cities
Future City Game
Future City Jobs
Konference EU
Domů ArtsInfoVizuální umění a nová media
TechSoup

Galerie Louvre - finalisté ceny Henkel CEE Art Award 2005

Obrázek k článku Galerie Louvre - finalisté ceny Henkel CEE Art Award 2005

Pětičlenná porota vybrala z děl 47 výtvarných umělců 15 nejlepších. Ta budou vystavena v pražské Galerii Louvre do 12. srpna 2005 a poté poputují do Vídně, kde budou reprezentovat Českou republiku v mezinárodním klání. Soutěžní kategorií letošního ročníku je současná kresba. Porota vybírala 15 nejlepších děl pěti autorů z celkem 150 děl 50 českých výtvarníků.

Patnáct vítězných děl pěti umělců (každý účastník zaslal do soutěže 3 své práce) mohou zájemci shlédnout od 1. do 12. srpna v Galerii Louvre na Národní třídě 20, 1. patro, a to od 12.00 - 23.00 hodin kterýkoliv den od pondělí do soboty.

IV. ročník výtvarné soutěže Henkel CEE Art.Award. 2005 potvrdil, že povědomí o soutěži rok od roku stoupá. Oproti loňským 7 účastníkům předložilo letos svá díla 50 českých výtvarníků. Soutěžní kategorií letošního ročníku je současná kresba. 29. července 2005 se v Praze sešla česká odborná porota a rozhodla, kteří 3 umělci postoupí do rozhodujícího finále ve Vídni. Mezinárodního finále se účastní vedle České republiky i dalších 27 zemí střední a východní Evropy a některé země Blízkého východu/Asie.

Porota musela vybrat 15 nejlepších děl pěti autorů z celkem 150 děl 50 českých výtvarníků. Ta budou na podzim reprezentovat naši zemi v závěrečném mezinárodním klání výtvarné soutěže Henkel CEE Art.Award. 2005 ve Vídni."Naším cílem je ukázat, že v České republice působí úctyhodný počet mladých talentovaných umělců, kteří dosud čekají na objevení. Chceme k tomu přispět a dát umělcům příležitost k mezinárodní kariéře. Záleží nám na budoucím vývoji společnosti a tímto projektem poukazujeme i na to, že se s umělci musí do budoucna počítat, jako s kulturní základnou společnosti," zdůraznila Lidija Erlebachová, manažerka komunikace společnosti Henkel ČR.

Mezi "pěti vyvolenými", jejichž práce poputují reprezentovat Českou republiku do Vídně se zařadili: Jan Nálevka z Prahy, Katarína Laszlová z Prievidze, Michal Škoda ze Soběslavi, Tereza Janečková z Prahy a Zbyněk Havlín z Roztok u Prahy.

V čele pětičlenné české poroty stanul Michael Rittstein, pedagog pražské Akademie výtvarných umění a renomovaný výtvarník, jehož díla jsou zastoupena v řadě významných světových galerií. Po jeho boku zasedla Lenka Lindaurová, šéfredaktorka měsíčníku o umění Art & Antiques, Marta Bystrovová, vedoucí kulturní rubriky Lidových novin, Daniel Pitín, mladý výtvarník a loňsky držitel ceny pro mladé umělce Young Artist´s Prize, která se udělovala rámci Henkel CEE Art.Award. 2004, a Lidija Erlebachová, tisková mluvčí společnosti Henkel ČR.

Po skončení české výstavy poputuje vítězná patnáctka českých výtvarných prací do Vídně. Mezinárodního finále se účastní vedle České republiky i dalších 27 zemí střední a východní Evropy a některé země Blízkého východu/Asie. Mezinárodní porota složená z renomovaných odborníků zvolí začátkem září 5 finalistů a mezi nimi i celkového vítěze.

Slavnostní udělení cen a vernisáž výstavy uměleckých děl nominovaných umělců se bude konat ve Vídni na začátku listopadu 2005. Celkovému vítězi výtvarné soutěže Henkel CEE Art. Award. 2005 bude kromě hlavní peněžité ceny ve výši 5 000 eur uspořádána výstava v jeho zemi. Pěti nominovaným českým umělcům proto držme palce, aby jejich díla obstála v mezinárodní konkurenci.

Cena Henkel CEE Art.Award. společnosti Henkel se vyhlašuje od roku 2002, střídavě v kategoriích kresba, fotografie a design. Soutěžní kategorií letošního čtvrtého ročníku se stala moderní kresba. Tento rok se počet soutěžících zemí zvýšil ze 17 na 28. Společnost Henkel CEE uděluje rovněž cenu Young Artist´s Prize pro mladé umělce, kterou v loňském roce získal mladý český výtvarník Daniel Pitín, Tato cena je spojena s finanční odměnou ve výši 1 500 eur a účastí v programu "Artists-in-Residence" rakouské agentury KulturKontakt. Letošní cenu Young Artist´s Prize pro mladé umělce vyhlašuje přímo rakouská agentura KulturKontakt. Tato agentura realizuje již deset let umělecké projekty pro umělce ze zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy.

(02.08.2005)
ProCulture

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.