Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Domů CultureInfoEvropská unie
TechSoup

Iniciativa transparentnosti Evropské komise

Evropská komise zveřejnila návrhy pro zvýšení transparentnosti finančních toků a „evropského lobbyingu“. Dokument mj. navrhuje zveřejňovat v jednotné databázi informace o příjemcích evropských grantů a dotací, zveřejňovat nálezy protikorupčního úřadu EU OLAF, registraci firem a organizací, které se zabývají evropským lobingem a nový etický kodex pro zaměstnance a představitele evropských institucí.

Evropská komise se v poslední době snaží zprůhlednit evropské rozhodovací procesy a proto tento týden přijala „Iniciativu transparentnosti“.

Komise v tomto dokumentu mj. navrhuje zveřejňovat detailní informace o příjemcích evropských grantů a dotací v jednotné databázi, zveřejňovat nálezy protikorupčního úřadu EU OLAF, povinně registrovat veškeré firmy a organizace, které se zabývají evropským lobingem a také nový etický kodex pro všechny zaměstnance a představitele evropských institucí.

Zástupci evropských organizací (včetně neziskových) označili návhy Komise za polovičaté a neúplné, protože neobsahují žádné praktické kroky v krátkodobém výhledu.

(14.11.2005) ZDROJ: Evropská brána
ProCulture

  © 2003-2022 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2022 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.