Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Domů CultureInfoKulturní politika v ČRPlzeň - kulturní politika
TechSoup

Plzeň - kulturní politika

Plzeň 2015: Kulturquell aneb Co jsme vymysleli, než nám spadla pěna?

První plzeňský kulturní thinktank se odehrál 24. května 2012. Plzeň 2015 na svém webu prezentuje resumé toho Co přinesla netradiční konference, která se pod názvem KULTURQUELL třetí květnový čtvrtek odehrála v osmi plzeňských hospodách? Na 38 diskutujících osobností z domova i zahraničí se sesypala téměř stovka účastníků, kteří v rámci rozhovorů jeden na jednoho řešili otázky spojené s kulturou. Nikdo z diskutujících nepochyboval o její potřebnosti, dle názoru většiny je právě kultura jednou z hodnot, o kterou je třeba trvale pečovat, aby se mohla promítnout do dalších oblastí lidské společnosti, do byznysu i politiky. Přečtšte si některé otázky a odpovědi, které resumé přináší..

Západočeská metropole Plzeň bude evropským městem kultury 2015

Českým nositelem titulu „Evropské hlavní město kultury“ na rok 2015 se stala Plzeň. Dne 8. září 2010 o tom rozhodla  jedenáctičlenná mezinárodní porota. Rozhodování poroty bylo těžké, projekty obou měst se ukázaly být velmi vyrovnané. Podle předsedy komise, bývalého leadera vítězného projektu britského Liverpoolu na Evropské město kultury, Roberta Scotta, .."bylo hlasování jejích členů tak těsné, jak jen může být." Oba projekty byly podle něho velmi kvalitní." Pevně doufám, že město Plzeň najde způsob, jak s Ostravou spolupracovat," řekl Scott. Místopředseda poroty Roman Bělor prohlásil, že Plzeň zvítězila rozdílem jediného hlasu. Na základě doporučení poroty oznámí Česká republika svůj návrh evropským institucím (Evropské komisi, Evropskému parlamentu, Radě EU a Výboru regionů). Plzeň bude oficiálně jmenována Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015 Radou ministrů EU pro kulturu v květnu 2011. Se jmenováním konkrétního města Evropským hlavním městem kultury se pojí také dotace 1, 5 miliónu eur tedy přibližně 37 milionů korun. 

Tvarově čistá Západočeská galerie

Obrázek k článku: Tvarově čistá Západočeská galerie
Po desetiletí usiluje Západočeská galerie o novou budovu, která umožní vystavit ve stálé expozici její mimořádně cenné sbírky. Pokud dojde k realizaci stavby architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře vzešlé z veřejné architektonické soutěže na novou budovu západočeské galerie, půjde o první novostavbu galerijní budovy u nás od vzniku Československa. Vítězným návrhem je jednoduchý pětihran, do jehož betonového pláště jsou vloženy skleněné tvárnice s led diodami. Ty umožňují částečnou průsvitnost fasády a mohou být využívány jako textová informační plocha. Plzeň usiluje o titul Evropské město kultury v roce 2015. Je zajímavé srovnat vítězný návrh nové budovy Západočeské galerie například s projektem Domu umění v Grazu, který vznikl jako součást  projektu Graz Evropské město kultury 2003. Tento projekt vzešel z dílny britských architektů Petera Cooka a Colina Fourniera. Server Artalk popisuje soutěž a hodnotí výsledný návrh jako projekt...kvalitního evropského standardu, jenž se dopředu vzdává ambice vzbudit výraznější emoce. Více podrobností:

O titul Evropské hlavní město kultury v roce 2015 se utkají Plzeň a Ostrava

Do soutěže o titul Evropské město kultury v roce 2015 se v České republice přihlásila tři města - Hradec Králové, Ostrava a Plzeň.  V prvním kole výběru, které proběhlo ve dnech 7 - 8. prosince 2009 vypadl Hradec Králové. Na základě získaných informací vybral třináctičlenný mezinárodní panel porotců finalisty postupující do druhého, tj. závěrečného kola. Rozhodovat se tedy bude mezi zbývajícími dvěma městy. Výsledky prvního zasedání vyhlásil její předseda Sir Robert Scott. Panel porotců se v Praze sešel ve dnech 7. - 8. 12. 2009, aby se seznámil s přihláškami a vyslechl  prezentaci každého ze tří kandidátských měst. Do konce roku 2010 porota předloží svůj návrh na držitele titulu Evropské komisi, veřejně by měl být vítěz oznámen na jaře 2011. Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015 bude jmenováno jedno české a jedno belgické město. O belgickém nositeli titulu je již rozhodnuto, bude jím valonské město Mons, které bylo jediným kandidátem tamní soutěže.

Západočeská metropole Plzeň usiluje o titul Evropské město kultury 2015

Město Plzeň se rozhodlo usilovat o kandidaturu na Evropské město kultury v roce 2015. Města nejsou jmenována evropským hlavním městem kultury pouze pro to, čím jsou nebo co vykonala. O titul musí požádat 6 let před rokem konání akce a žádost o musí obsahovat roční program s evropskou přidanou hodnotou, která je sama o sobě velkým oříškem. Program musí být provázán s ostatními národními kulturními strategiemi nebo politikami členského státu, o kterých se předpokládá, že je každý členský stát má. Plzeňský magistrát se rozhodl zahájit přípravný proces na Evropské město kultury internetovou anketou mezi obyvateli města. Další akce budou následovat.

Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.