Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Domů CultureInfoKulturní politika v ČR
TechSoup

Další změny na MK: odbory umění a knihoven; národnostní a regionální péče

Ministr kultury Vítězslav Jandák odvolal ředitelku odboru umění a knihoven Blanku Čermákovou a ředitelku odboru regionální a národnostní kultury Zuzanu Malcovou, která byla nejdéle sloužící ředitelkou na ministerstvu kultury. Odbor umění a knihoven povede učitel ZŠ, jihočeský sociální demokrat Pavel Hazuka; ředitelem odboru regionální a národnostní kultury bude v pátek ministrem Jandákem jmenován ředitel Mezinárodního hudebního a folklórního festivalu - Setkání muzikantů v Bílých Karpatech a asistent senátorky za ČSSD Aleny Gajdůškové, Petr Vašíček.

Ministr kultury Vítězslav Jandák odvolal další vedoucí pracovníky svého úřadu. Jsou jimi ředitelka odboru umění a knihoven Blanka Čermáková a ředitelka odboru regionální a národnostní kultury Zuzana Malcová. Spolu s nedávno odvolanými řediteli památkových ústavů už počet lidí, kteří po Jandákově rozhodnutí opouštějí své funkce, činí téměř dvě desítky.

Odvolaná Čermáková je garantem přípravy Koncepce účinnější podpory umění na období let 2007-2013, která je právě nyní ve vnitřním připomínkovém řízení. Materiál si objednalo MK u Divadelního ústavu. ProCulture na něm spolupracovalo. Jeho základním cílem je zformulovat potřeby současného umění a stanovit úkoly pro ministerstvo na dané období. Vnitřní připomínkové řízení má skončit příští pátek. Vládě by měla být koncepce předložena příští rok.

Na ministerstvu i mezi lidmi v kultuře panují obavy o to, zda změna na postu ředitele odboru umění nepoznamená grantové řízení, které je v gesci tohoto odboru a jež je pro podporu nezávislého umění a kultury v tuzemsku klíčové. Uzávěrka žádostí o granty byla před týdnem, v lednu by měly začít pracovat grantové komise.

Novým ředitelem odboru umění a knihoven ministerstva kultury se v pátek 9. prosince 2005 stane Pavel Hazuka (ČSSD). Podle zpravodajství ČTK Hazuka vystudoval Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, 17 let učil a poté byl 12 let ředitelem Základní školy v Kardašově Řečici na Jindřichohradecku. Odtud odešel na jindřichohradeckou radnici, kde byl v letech 2002 až 2004 místostarostou. Od června působí v Praze, svůj obor však nechtěl upřesnit, řekl se pouze, že dělal zpravodajskou činnost.

Hazuka bude prvním straníkem, který odbor umění v jeho jedenáctileté historii povede. MK obecně je úřadem, kde dosud, kromě nejvyššího vedení, byli nestraníci ve většině. Nyní panují obavy, že Jandák, jenž bude za ČSSD kandidovat v příštích parlamentních volbách, chce úřad politizovat. Vedle člena strany Hazuky přichází Petr Vašíček, který je asistentem senátorky za ČSSD Aleny Gajdůškové, jejíž kancelář ve Valašských Kloboukách vede a jinak je ředitelem Mezinárodního hudebního a folklórního festivalu - Setkání muzikantů v Bílých Karpatech, prezidentem Vašíčkova festivalu na Zlínsku je poslanec Josef Smýkal (ČSSD), akci záštiťuje ministr Zdeněk Škromach.

Oba odbory, v jejichž čele dochází ke změně, jsou v kompetenci lidoveckého náměstka Petra Koutného. V gesci Koutného je i odbor církví, jehož ředitelka Jana Řepová zůstane dále ve funkci. I když se nedávno spekulovalo o jejím odvolání, podle ředitele odboru lidských zdrojů ministerstva Petra Millera Řepová obstála v personálním auditu a s její výměnou se nepočítá.

 

Další informace:
http://ihned.cz/index.php?p=002000_d&article[id]=17361850

 

(08.12.2005) ZDROJ: ČTK
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2021 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2021 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.